Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete tu.

Mapa

Top Panel
A+ R A-

Aromachológia

Aromachológia je veda zaoberajúca sa vplyvom zápachov na ľudské správanie a skúmaním vzťahov medzi pocitmi a emóciami ako je relaxácia, potešenie, zmyselnosť, šťastie a zdravie prostredníctvom zápachov. Tiež prostredníctvom stimulovania čuchových ciest v mozgu a hlavne limbického systému.

Arómachológia priniesla Aromaterapiu, ktorá môže byť definovaná ako umenie a veda používajúca prírodné extrahované aromatické esencie  z rastlín k vyrovnaniu, harmonizovaniu a podporeniu zdravého tela, mysle a ducha. Používanie arómy k zlepšeniu zdravia sa datuje tisíc rokov dozadu. Dokonca jaskynné maľby datované do roku 18000 p. n. l. v Lascaux, vo Francúzsku, vykresľujú pálenie aromatických rastlín. Predpokladá sa, že za účelom vyhnania zlých duchov.

Staroveká Egyptská kultúra jasne zdokumentovala používanie aromatickej medicíny v ich hieroglyfických záznamoch. Dôkazy o používaní liečivých bylín na spôsob aromatickej kôry,  jantáru, parfumovaných olejov, vín a octu boli datované späť do roku 4500 p. n. l. . Esenciálne oleje boli extrahované máčaním rastlinného materiálu do oleja a následným stláčaním oleja cez ľanovú tašku.

V podobnej ére, staroveká čínska civilizácia tiež používala niektoré formy vôní. Shen Nungov herbár (datovaný späť približne do roku 2700 p. n. l.) obsahuje detailné informácie o viac ako 300 rastlinách a ich použitiu. Podobne, Číňania používali vône v náboženských ceremóniách. Napríklad pálením dreva a kadidla preukazovali rešpekt ich bohom. Je to tradícia praktikovaná dodnes. Používanie vôní bolo spojené s inými starovekými terapiami, hlavne masážami a akupresúrou.

Gréci získali väčšinu ich znalostí z oblasti medicíny od Egypťanov a používali ju k rozšíreniu ich vlastných objavov. Objavili, že niektoré vône kvetov mali stimulačné a relaxačné účinky. Napríklad, používali olej ako absorbčný základ aróm bylín alebo kvetov, a potom sa parfumovaný olej použil na kozmetické a medicínske účely. Rimania inšpirovaní Grékmi sa stali známymi pre svoje vonné kúpele a masáže aromatickými olejmi. Popularita vôní viedla k zavedeniu obchodných ciest, ktoré umožnili Rimanom importovať "exotické" oleje a korenia z India a Arábie.

Aj keď aromaterapia sa praktikovala tisícročia, iba teraz sa stala populárnou v našej kultúre. Dôležitosť skombinovania mysle, tela a ducha k dosiahnutiu blaha a zdravia je výsledok nášho súčasného životného štýlu, a to je to čo aromaterapia poskytuje. Bol prevedený moderný vedecký výskum a ten potvrdil emocionálne a fyzické výhody, ktoré ponúka aromaterapia. Počas predchádzajúcich dvoch desaťročí, značné množstvo vedeckých výskumov sa vykonalo USA, Európe a Japonsku. V nich sa vedci snažili odmerať nie len vplyv psychologických efektov vôní na pocity, nálady a emócie, no tiež vplyv iných psychologických reakcií. Aplikovali techniky ako elektrické aktivity v mozgu; fyziologické parametre, hlavne tep srdca, vodivosť kože a skúška hladiny kortizolu na zmeranie odozvy nášho tela na rôzne vône a ich efekt na náladu, pamäť a dobrovoľné a nedobrovoľné správanie. Špecifické pozitívne efekty vôní na ľudí, hlavne zlepšenie nálady, redukcia stresu, zlepšovanie výkonu prace nie sú v súčasnosti mýtom, no všeobecne známe, že zápach vône môže ovplyvniť správanie, náladu, pamäť, emócie, napätie, trvalú pozornosť a riešenie problémov, výber priateľov,  endokrinný systém a schopnosť komunikovať prostredníctvom vône bez nášho vedomia.